vbet 🎁 3000 грн ⭐ 9/10
Реєстрація

Підсумки Євро-2020 для України. аномальний чвертьфінал

<– назад

«Стартові позиції» команди Андрія Шевченка були одними з найгірших на турнірі …

Валерій Лобановський казав: «Найкрасивіше у футболі – рахунок на табло». Однак, судячи з реакції частини експертів, ЗМІ та особливо уболівальників на виступ збірної України на ЄВРО-2020 року, далеко не всі з цим згодні.

З точки зору підсумкового результату команда Андрія Шевченка виступила на чемпіонаті Європи блискуче. З цим складно сперечатися, але навколо все одно багато незадоволених: «відбивалися від якихось македонців», «вийшли в плей-офф на фарт», «хіба це досягнення – обіграти в більшості якусь Швецію?»Дізнаєтеся брата Колю? Або може самого себе?

Звичайно, така точка зору – будь-яка точка зору – заслуговує на повагу. Але, зізнатися чесно, я ніколи не зрозумію тих, хто чомусь впевнений, що нинішня збірна України мало не зобов’язана виносити умовних Австрію, Швецію і тим більше Македонію, так будується на рівних з Англією і Нідерландами.

Мабуть, їм невтямки, що система управління українським футболом давно пробила дно; процес підготовки нових футболістів елітного рівня, за великим рахунком, тримається на двох клубах; а питання формування нормальної фінансово-економічного середовища в національному футболі взагалі мало кого турбують.

Втім, це тема для іншого, більш грунтовної розмови. Зараз же я просто хочу підкреслити контраст між підсумковим результатом нашої національної команди на ЄВРО-2020 і реальними передумовами до такого виступу.

З цією метою я вибрав чотири статистичних (щоб було поменше суб’єктивізму) параметра, які вболівальники і ЗМІ часто використовують при оцінці сили, класу і перспектив тієї чи іншої команди.

Мені здається, досить подивитися на місце України серед всіх 24 учасників ЄВРО-2020 на рамках кожного параметра, вибірково порівняти її з позиціями деяких інших збірних, а потім екстраполювати на той факт, що команда Шевченка потрапила до вісімки найкращих на континентальній першості …

ЗАГАЛЬНА ВАРТІСТЬ сКЛАДУ

Зрозуміло, що більш дорогий склад – не гарантія успіху, та й до визначення вартості гравців сайтом Transfermarkt, на який ми тут орієнтуємося, є питання. Але тим не менш, це простий, показовий і вельми об’єктивний критерій.

Так ось, за сукупною вартістю складу збірна України перед стартом ЄВРО займала 17-е місце з показником 197,2 млн євро. До слова, сходинкою вище розташувалася Швеція – 215,05 млн. Австрія, за поразку від якої синьо-жовтим так прилітало, забралася на 11-е місце – 320 млн.

Вище за Україну і Шотландія (269,95 млн), і Польща (276 , 8 млн), і Туреччина (325 млн), і Хорватія (375,8 млн) – всі ці команди виступили на ЄВРО гірше нашої команди. Про топ-збірні, що вилетіли в 1/8 фіналу, я взагалі не говорю, як і про Англію, якою ми «ганебно» програли у чвертьфіналі – її загальна вартість склала 1,25 млрд …КІЛЬКІСТЬ ГРАВЦІВ ІЗ ТОП-5 ліг

З одного боку немає ніяких підстав вважати «Динамо» і «Шахтар» слабкіше більшості нетопових клубів так званої «великої п’ятірки». Але з іншого боку, вважаю, не потрібно пояснювати, чому присутність в складі гравців, рубаючи в чемпіонатах Англії, Італії, Іспанії, Німеччини і Франції, є перевагою для будь-якої збірної.

Недарма перед ЄВРО ми і самі найбільші надії покладали саме на представників топ-ліг – Олександра Зінченка і Руслана Малиновського, а за фактом кращим нашим гравцем на турнірі став глибокий резервіст «Вест Хема» Андрій Ярмоленко.

Загалом, з усіма застереженнями і умовностями, але тим не менш варто врахувати, що за кількістю гравців з топ-5 ліг (яких нарахували аж троє) збірна України займала на цьому ЄВРО передостаннє місце, випередивши лише Росію.

Навіть у Угорщині більше – чотири гравця, причому всі четверо на видних ролях в своїх клубах бундесліги. У тій же Австрії – 22 таких футболіста; у Нідерландів формально набагато менше – «всього» 12, але інші-то переважно з «Аякса» і ПСВ; про Англію я взагалі мовчу.

Навіть у Північній Македонії – вісім представників топ-5 (включаючи двох з «Мальорки», яка формально на момент старту ЄВРО була вже клубом «приклади»); у Данії, якій все заслужено захоплювалися, їх 21; у Швеції, Словаччини та Чехії – по 11.

ДОСВІД ПОПЕРЕДНІХ фінального турніру

На цьому ЄВРО 17 гравців збірної України дебютували в рамках фінальної стадії великого турніру. Лише п’ятеро в її складі перш виступали на подібному рівні – і за цим показником наша команда була шостою з кінця.

Природно, в цьому плані Україна випередила дебютантів фінальних стадій Північну Македонію і Фінляндію, як і Шотландію, яка в останній раз проходила кваліфікацію до ЧС-+1998. Менше досвіду на великих турнірах було також у чехів (два гравці) і турків (три).

А ось у тій же Австрії в складі фігурувало вісім гравців з попереднім досвідом виступів на великих турніру; у Швеції – чвертьфіналісти ЧС-2018, між іншим – аж 12, стільки ж у Швейцарії і Хорватії; у Польщі, Словаччини та Данії – по 11.

СИЛА НАЦІОНАЛЬНОГО ЧЕМПІОНАТУ

Шевченко назвав цей фактор одним з ключових для формування успішної національної збірної. Тут все просто – чемпіонат України в даний момент знаходиться на 11-му місці в таблиці коефіцієнтів УЄФА – нижче Австрії, Шотландії, Росії, Нідерландів.

Знову ж таки, і тут потрібно робити поправки і застереження – взяти хоча б той факт, що УПЛ випереджає національні ліги Бельгії, Хорватії, Данії. Проте, розуміння того, що у нас і свій чемпіонат далеко не найсильніший, і легіонерів з провідних кіт наплакав, допомагає краще усвідомити, які ресурси були в розпорядженні Шевченко в порівнянні з його прямими і заочними конкурентами.

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ

Підкреслю: ці параметри не свідчать про те, що у нас убога команда, яку будь-який би результат влаштував. Але вони, на мій погляд, добре показують: об’єктивних передумов для виходу в чвертьфінал ЄВРО-2020 року – крім наполегливої праці тренерського штабу і гравців збірної (ну, і частки фарту) – фактично не було.

На тлі того, що в цілому відбувається в нашому футболі (особливо якщо винести за дужки «Динамо» і «Шахтар») – це просто аномальне досягнення. Особисто я так його і сприймаю …

Огляди  кращих  Букмекерів контори Онлайн :

Догори