iconfavbet 🎁 4500 грн ⭐ 10/10
Реєстрація
Ефект Даннінга - Крюгера

Ефект Даннінга – Крюгера в ставках на спорт

Ставки на спорт вимагають навичок, досвіду і стресостійкості. Потрібно визначити психологію процесу, що для початківців Беттери може виявитися набагато більшою проблемою, ніж їм здається.

Що таке ефект Даннінга-Крюгера

Мова про метакогнітівного спотворенні, суть якого полягає в помилковій оцінці власної компетенції. Люди з низькою кваліфікацією схильні перебільшувати свої можливості, фахівці з досвідом, навпаки, значно себе недооцінюють. В результаті самовпевнені новачки роблять помилки у вирішенні поставлених завдань. У них немає можливості усвідомити низька якість роботи в силу відсутності досвіду і нерозуміння особливостей процесу.

Ті, хто отримав деякі навички фахівці, навпаки, стають невпевненими і нерішучими, що позначається на продуктивності. Ефект проявляється не тільки в професійній діяльності, а й у вирішенні повсякденних завдань і в інших сферах, в тому числі і на беттінг.

Реальні шанси на перемогу і підсумковий результат ставок в більшості випадків не виправдовують завищених очікування. Зворотний бік ефекту – занижена оцінка складності роботи у дійсно компетентних фахівців. Професійні Беттери схильні вважати, що легкі для них завдання настільки ж доступні і для інших людей. Існуючі інструкції та поради від експертів створюють помилкове відчуття простого вирішення поставленого завдання.

історичні передумови

Ефект «Даннінга-Крюгера» був описаний в дослідженні феномену ілюзорного переваги (1999 рік). Оригінальна публікація за авторством Джастіна Крюгера і Девіда Даннінга під назвою «Некваліфікований і необізнана про це» спирається на статистичні дані, практичні дослідження і більш ранні висновки авторитетних вчених. Найбільший вплив на роботу Крюгера і Даннінга надали Бертран Рассел і Чарльз Дарвін.

У різний час вони висловили одну і ту ж думку про взаємозв’язок самовпевненості з невіглаством, а також реального досвіду з сумнівами і нерішучістю. Для перевірки гіпотези Даннінг і Крюгер провели серію експериментів. Як локації був обраний Корнеллський університет, учасниками досвіду стали студенти, які відвідують курси з психології. Результати експерименту з підтвердженням гіпотези були опубліковані в грудні 1999 року в журналі під назвою «Journal of Personality and Social Psychology».

За своє дослідження Крюгер і Даннінг у 2000 році отримали Шнобелівську премію з психології. Даний антипод Нобелівської премії видається за наукові роботи, які мають на перший погляд мінімальне значення, але здатні змусити задуматися і змінити уявлення про відомі речі. Нові дослідження від інших авторів проводилися в 2003, 2008 і 2020 роках, їх результати також вказують на вірність ефекту «Даннінга-Крюгера».

Більш ранні роботи вчених і філософів

Свою назву ефект отримав на честь перших учених, які зуміли обгрунтувати гіпотезу за допомогою реальних експериментів. Однак аналогічне висновок зустрічається в роботах багатьох ранніх філософів.

Серед них:

 • Сократ – «Я знаю, що нічого не знаю».
 • Лао-цзи – «Той, хто знає не говорить, говорить не знає».
 • Конфуцій – «Істинне знання – в тому, щоб зрозуміти межі свого невігластва».

Схожа думка є в біблії і приписана апостолу Павлу (1Кор. 8: 2), її висловлював у своїх роботах Вільям Шекспір, а також інші мислителі і творці різних часів.

Як це працює в беттінг?

Гравець, зіткнувшись з букмекерськими ставками вперше (найчастіше за порадами досвідчених Беттери), переповнений впевненості в своїх шансах. Нерозуміння системи коефіцієнтів, розпису та інших нюансів створює помилкове уявлення про велику ймовірність перемоги і виході в прибуток хоча б в довгостроковій перспективі. Бонусна система платформи підгодовує такий настрій, як і хвалебні відгуки інших Беттери.

Букмекерські контори заохочують роздуте его новачка. Наприклад – пропонуючи великі бонуси в ставках «Експрес», які мають на увазі мінімум 4 парі за раз (в разі програшу втрачається вся ставка). БК пропонують великі подарунки до перших депозитах та інші акції, що дозволяють новачкові випробувати відчуття переваги над закладом. Тому бонусна система БК, як правило, розрахована тільки на нових Беттери, в той час як постійні клієнти роблять ставки по більш чітку систему і не піддаються на провокації.

Які помилки робить новачок

Початківець Беттер може закидати все нові депозити в очікуванні перемоги або ж навпаки, отримати серію виграшів і лише посилити свою самовпевненість. Другий сценарій призводить до ще більших фінансових втрат. У певний момент новачки завжди починають програвати гроші, після чого можуть звинуватити в своїх невдачах БК.

Описати цикл навчання початківця Беттери можна так:

 1. Гравець буде відчувати надмірну впевненість у своїх шансах, незважаючи на повну відсутність реального досвіду.
 2. З новими програшами Беттер почне розуміти реальний рівень компетенції, що призведе до різкого спаду самовпевненості.
 3. Якщо Беттер не припинив спроби, але почав враховувати помилки, поступово він підніме кваліфікацію і перейде в розряд професіоналів.

Потрібно розуміти, що вперті спроби перемогти з відсутністю будь-якого навчання не призведе до третього кроку. Потрібно пройти свою стадію падіння впевненості, після чого почати вчитися, ще краще – почати вчитися до ставок, але такий усвідомленістю має набагато менше людей, ніж хотілося б.

Значення ефекту Даннінга-Крюгера

Дослідження Джастіна і Девіда бере за основу три найважливіші аспекти людської психіки при вивченні нової спеціальності або ситуації.

Зокрема:

 1. Всі новачки переоцінюють свої вміння. Навіть скептики думають про власні навички трохи краще, ніж вони є насправді.
 2. Новачок не може в достатній мірі простежити взаємозв’язок між високою компетенцією «колеги» і добре виконаною роботою. Новачки вважають, що якщо завдання виконане швидко і з мінімальною кількістю дій – значить вона легка.
 3. Виходячи з названих особливостей людської підсвідомості, новачок не може аналізувати правильність своїх дій через відсутність орієнтирів і досвіду. Він не може усвідомити свою некомпетентність у сфері, яку тільки почав вивчати.

Ефект Даннінга-Крюгера не показує, що «учні» ставлять себе вище фахівців. Люди схильні оцінювати свої виключно теоретичні навички краще, ніж у таких же новачків, не більше. Переважна більшість людей в принципі оцінює себе «вище середнього», що неможливо статистично.

Розуміння особливостей ефекту дозволяє послабити його вплив. Згідно з останніми дослідженнями, люди можуть оцінювати якість своєї роботи ближче до істини, якщо знайомі з самим ефектом і етапами, за якими він протікає. У спрощеному вигляді можна виділити два періоди: «Самообман» і «Одужання».

психологічний самообман

Оригінальна формулювання ефекту звучить наступним чином:

«Люди з низьким рівнем кваліфікації роблять неправильні висновки і приймають невдалі рішення, але вони не здатні усвідомити свої помилки в силу низького рівня кваліфікації».

Розділити етап самообману можна на кілька стадій:

 1. Зростання самовпевненості. Беттер вивчає доступні йому матеріали або спостерігає за людьми, які займаються тим же завданням. Він прирівнює свої гіпотетичні навички до побаченого і щиро вважає, що може також.
 2. Пік дурниці. Беттер досягає точки, коли починає реалізувати свої ідеї в пориві сліпої самовпевненості. Вносить великий депозит, укладає ризикове парі, яке обіцяє великий виграш.
 3. Обрив усвідомлення. Новачок стикається з несподіваною для себе невдачею, повним нерозумінням її причин.
 4. Долина відчаю. Людина впевнений в своєму безсиллі і дурості, колишня мета здається недосяжною, навіть прямі поради від досвідчених Беттери нездатні пробити броню невпевненості.

Створюється парадокс, вийти з якого можна лише з отриманням досвіду. В силу його відсутності, людина займається самообманом про власній правоті і вірності обраних методів.

Прогнози і ставки :

одужання

З кожною ставкою приходить частинка досвіду – як від виграшною, так і програшною. Від невдалих парі початківець Беттер зможе отримати навіть більше досвіду, але тільки якщо володіє достатньою стресостійкість. Виявлення проблем зменшить самовпевненість і дозволить позбутися від реальних причин частих невдач.

Процес «Одужання» має дві стадії:

 1. Схил просвітління. Займає більшу частину часу, на даному етапі починається свідоме вивчення теми беттінга, більш грамотний підбір БК і вивчення аналітичних даних.
 2. Плато стабільності. У міру вивчення, беттинг все більше почне нагадувати репітатівную діяльність. Висновок парі стане циклічним, заснованим на виробленої стратегії – без випадкових і зайвих дій.

У міру пошуку відповідей змінюється психологія ставок – виробляється велика стресостійкість. Починається пошук тактики ставок, вивчення закономірностей і спостереження. Формується реалістична оцінка шансів на перемогу, що крок за кроком знижує ймовірність програшу.

висновок

Даний ефект точно відображає шлях новачка в будь-якій сфері, включаючи ставки на спорт. Процес вивчення невідомого неминуче призведе до стадії самовпевненості, відчаю і поступового просвітління, однак знизити складність шляху можливо. Допоможе з цим розвиток самосвідомості, що вимагає часу, самоконтролю і відповідальності.

Дивитись коефіцієнти або зробити ставку у букмекерів:

Догори